Про нас
Останні новини

ОГОЛОШЕННЯ

20 Травень 2021
ЗДШМ №2 оголошення набору  Подробнее →

Всесвітній день води – 2021 «Цінність води для кожного з нас»

19 Березень 2021
Всесвітній день води – 2021 «Цінність води для кожного з нас» Сьогодні в нашому закладі пройшли заходи, спрямовані на виховання... 

Нагородження команди “Зайчатка FIT”

6 Січень 2021
У грудні 2020 року вихованці нашого закладу (група 5 старша вікова, вихователі Здоровило І.А., Скрипниченко О.В) під керівництвом... 

Танцюй завзято, щоб вірус прогнати. челендж “Здоровотанцюю”

31 Грудень 2020
У листопаді ЮНІСЕФ Україна провів танцювальний конкурс, який допоможе дітям запам’ятати правила гігієни. І не позіхати... 
Консультація “Народна казка – віддзеркалення душі українського народу”

Коли береш у руки книгу з казками, завжди з’являється добре знайоме з дитинства передчуття, що незабаром має трапитися щось прекрасне і чарівне. Це відчуття очікування дива заховане десь дуже глибоко в свідомості і, найчастіше, практично не піддається осмисленню, і без сумніву, закладається ще в ранньому дитинстві, коли дитина слухає розказані батьками на ніч казки.
Коли береш у руки книгу з казками, завжди з’являється добре знайоме з дитинства передчуття, що незабаром має трапитися щось прекрасне і чарівне. Це відчуття очікування дива заховане десь дуже глибоко в свідомості і, найчастіше, практично не піддається осмисленню, і без сумніву, закладається ще в ранньому дитинстві, коли дитина слухає розказані батьками на ніч казки. Хто з нас, будучи дитиною, не слухав або не читав прекрасні казки Ганса Крістіана Андерсена, Шарля Перро, братів Грімм, казки народів світу або українські народні казки? Хто з дорослих не читав ці ж казки своїм дітям чи онукам? Якщо і є люди, які не знають і не люблять казок, то їх дуже мало, оскільки бажання послухати або розповісти казкову історію, закладено в кожній людині на генетичному рівні. Казки – це народна мудрість, яка передається з покоління в покоління, тим самим зберігаючи життєвий досвід, почуття та мрії, накопичені тим чи іншим народом за багато століть існування. Кожен народ, кожна нація має свої власні казки, хоча, без сумніву далеко не секрет, що сюжети багатьох казок, що виникли в абсолютно різних за звичаями, за ментальністю і світогляду народів, дуже часто перегукуються, відрізняючись тільки в тих деталях, які притаманні тому чи іншого народу. Тож, чи варто говорити, що українська народна казка дуже самобутня і навіть може приховувати в собі код нації? Без сумніву, варто!


Українська народна казка побудована в основному на українських культурних традиціях, що формувалися протягом багатьох століть і в різні періоди української історії. Одні казки складалися ще в дохристиянські часи, інші створювалися в період козацької держави, а приблизно третина відомих казок була придумана в більш пізні, далеко не найкращі для українського народу історичні періоди. Варто особливо відзначити, що більшість українських народних казок містять досить багато деталей, які описують побут і історію народу, передають духовні цінності і національний характер, властиві українцям.
Багато українських народних казок дозволяють читачам дізнатися не просто якусь фантастичну історію, а почерпнути народну мудрість, закладену в казках. Адже не дарма кожна українська казка закінчується перемогою добра над злом, благородства над хитрістю, розуму над дурістю і правди над брехнею. Хоча, найчастіше, сюжети казок абсолютно нереальні, тим не менше, кожен побудований так, щоб читач або слухач зміг зрозуміти, за що конкретно покарано негативний персонаж.


Пізніші українські казки відображають побут і розповідають про взаємини сільських жителів, про тяжку працю і сімейні взаємини. Нерідко такі казки висміюють деякі людські вади, наприклад, сварливість дружини або жадібність багатого сусіда. В українських казках часто обіграється ще одна притаманна нашому народові риса – вміння прощати. Але головна цінність української народної казки в тому, що вона допомагає людям усвідомити наявність характерних саме українцям рис, як негативних, так найкращих. Наприклад, нерідко в казках показані такі позитивні сторони українського характеру, як безкорисливість, безстрашність, любов до ближнього, готовність до самопожертви заради порятунку іншої, іноді, навіть абсолютно незнайомої людини. Варто сказати, безсумнівно, всі ці риси були в характері українського народу завжди, інакше такі казки не були б створені і не збереглися б в пам’яті поколінь, але ці ж риси притаманні українця і зараз, що вказує на їх генетичну природу. Хоч про українські народні казки можна говорити багато, бо їхня мудрість невичерпна, однак час підвести підсумок: народна казка – це величезний культурний пласт будь-якого народу, а українська народна казка у буквальному сенсі – прихований код нації, який з покоління в покоління передається генетично. Саме тому варто приділяти українській казці більше уваги і спробувати знайти час, щоб прочитати своїй дитині на ніч ці чудові історії, щоб самоідентифікація маленької людини, як українця, починала формуватися з цього невичерпного джерела народної мудрості.